Nėštumas ir venų ligos

Nėštumas yra svarbus venų ligų rizikos faktorius. Moteris, ypač besiruošianti tapti motina, kasdien gali jausti nuovargį, diskomfortą, tempimą bei sunkumą kojose, blauzdos raumenų mėšlungį nakties metu, pėdų tinimą ir venų išsiplėtimą. Tai gali pasireikšti pirmą kartą ar paūmėti nėštumo metu. Su kiekvienu nėštumu rizika vis didėja.
Nėštumo metu vyksta moters organizmo sistemos pakitimai:

 • pasikeitęs kraujo tūris ir sudėtis, lengvesnis kraujo patekimas į audinius;
 • hormonų pokyčių sąlygotas sumažėjęs kraujagyslių elastingumas;
 • pablogėjusi venų kraujotaka dėl augančio vaisiaus svorio spaudimo į dubens venas.

Daug faktorių daro įtaką venų susirgimų vystymuisi nėštumo laikotarpiu:

 • buvusi iki nėštumo venų varikozė;
 • paveldėjimo faktorius (venų problemos buvo pas tėvus);
 • greitas kūno masės augimas;
 • nėščioji daug laiko praleidžia stovėdama arba sedėdama;
 • jeigu tai yra ne pirmas nėštumas.

Esanti varikozė nėštumo metu paūmėja. Dažnai atsiranda flebitas ar trombozė. Nėštumo metu venų sklerozavimas ar operacijos paprastai neatliekamos. Nėštumo periodu vienintelis efektyvus būdas, sumažinantis diskomfortą, sustabdantis ligos progresavimą ir darantis teigiamą poveikį mamos ir negimusio kūdikio kraujotakai, yra mūvėti medicinines kojines ar pėdkelnes nėščiosioms.

Gimdymo metu rekomenduojama mūvėti priešembolines kojines, apsaugančias venas nuo išsiplėtimo, trombembolijos ir tromboflebito komplikacijų.

Kompresinės kojinės užtikrina fiziologinį spaudimą (stipresnį ties pėda ir palaipsniui silpnėjantį link klubo). Tai užtikrina optimalias sąlygas kraujo tekėjimui iš kojų širdies link, nuima venų apkrovimą ir užtikrina reikiamą kraujo kiekį visiems organams, tarp jų ir gimdai, žymiai pagerindami tiek motinos, tiek vaisiaus kraujotaką.

 

Gydomųjų kompresinių kojinių poveikis

Specialistų nuomone, pagrindinė profilaktinė ir gydomoji venų ligų priemonė yra kompresinė terapija.

Jos tikslas – sustiprinti išorinę blauzdos sienelę, kad geriau funkcionuotų pagrindinis veninio kraujo variklis – blauzdos raumenų siurblys. Kompresinė terapija:

 • Užtikrina teisingą kraujo cirkuliaciją;
 • Padeda išvengti kraujagyslių sienelės išsiplėtimo ir pabrinkimo atsiradimo kojose.

Kompresinės terapijos dėka padidėja raumenų pompos galia, venų spindis susiaurėja, todėl pagreitėja veninio kraujo tėkmė, venų vožtuvai gali normaliai funkcionuoti.

Taisyklinga SIGVARIS kojinių kompresija ir galimybė pacientui parinkti kompresijos laipsnį užtikrina optimalų efektą venų ligoms gydyti.

 

Medicininiai faktai apie lėtinį venų nepakankamumą

Daugiacentrinių tyrimų rezultatai rodo, kad veiksmingiausia antrinės profilaktikos priemonė sergantiems lėtiniu venų nepakankamumu (LVN) yra kompresinė terapija. Kompresinė terapija, taikoma pagal tarptautinį LVN profilaktikos ir gydymo protokolą, sumažino trofinių opų dažnį Vakarų Europos šalyse nuo 3 iki 1 proc.

[1] Lietuvoje atliktų lėtinio veninio nepakankamumo tyrimų rezultatai (Santrauka)

Tiriant LVN komplikacijų dažnį, LVN diagnostikos veiksmingumą, taikomų profilaktikos ir gydymo metodų efektyvumą, buvo naudotasi anketomis, pildytomis specialisto prie ligonio lovos, objektyvaus klinikinio tyrimo, kurį atliko VU kraujagyslių chirurgijos klinikos gydytojų ir rezidentų grupė, duomenimis, taip pat ligoninių ataskaita, bei Lietuvos kraujagyslių chirurgijos centrų duomenimis, Lietuvos flebologų draugijos, Lietuvos kraujagyslių chirurgų draugijos atlikta sergamumo analize.

 

Išvados

 1. Kompresinė terapija elastinėmis kompresinėmis kojinėmis būtina sergant šiomis lėtinį veninį nepakankamumą sukeliančiomis ligomis (gydymui ir antrinei profilaktikai).
  • Giliųjų venų trombozė (nėščiųjų giliųjų venų trombozė) 180.2;
  • Venų varikozė 183;
  • Potrombozinis sindromas 187.0;
  • Displazijos Q 26, Q 27.
 2. Pagal minėtas indikacijas turi būti naudojamos šių charakteristikų kompresinės kojinės:
  • II, III ir IV kompresijos klasės.

Tai pat yra trumpalaikio kojinių panaudojimo indikacijos – tai tromboembolijų profilaktika prieš operacijas ir po jų, prieš gimdymą ir po gimdymo. Trumpalaikio panaudojimo indikacijų atveju kompresinės kojinės rekomenduojamos 3 – 6 mėn. laikotarpiui.

[1]Šaltinis: Lietuvos Flebologijos Draugijos kreipimasis į LR Sveikatos Apsaugos Ministrą, SAM Farmacijos departamento Direktorių bei VLK Direktorių „Dėl gydomųjų kompresinių kojinių įrašymo į kompensuojamų iš PSDF lėšų gydomųjų priemonių sąrašą“. 2003 12 19, Vilnius

 

Pėdkelnės ir tamprės nėščiosioms

[magento category=”68″ suffix=” EUR” title=”h3″]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *